Kuidas ära tunda kvaliteetset 3D-printeri lõnga?

15.07.2015

Lõnga diameeter

3D-printeri tarkvara arvutab lõnga diameetri põhjal, kui kiiresti materjali printeri kuumpeasse ette anda. Kui lõnga diameeter varieerub, siis ei suuda tarkvara seda arvestada ning arvutused tehakse ikka selle diameetri baasilt, mis lõngal olema peaks. See tähendab, et tulemus on ebaühtlane.

Teoorias peaks kogu lõng poolil olema täpselt sama diameetriga, kuid tegelikkuses pole see 100% võimalik. Üldiselt ei tohiks lõnga diameeter 1.75mm lõngal varieeruda rohkem kui 0,05 mm (2.85mm lõngal 0.1mm).

Kui diameeter varieerub rohkem, siis võib tekkida mitmeid probleeme. Näiteks nõutust peenemat lõnga ei suuda ettesöötmise mehhanism kuuma printimispeasse viia, kuna pole piisavalt haaret. Liiga jämedat lõnga ei suuda printer aga peast läbi suruda. Varieeruv diameeter võib tähendada ka et detailile ei jõua õigel hetkel õige kogus plastikut.

 

Lõnga ümarus

Kuigi lõnga ettesöötmise mehhanism muljub pisut lõnga, on oluline et see oleks algselt võimalikult ümar. Kohati ovaalne lõng võib põhjustada samu probleeme kui varieeruva diameetriga lõng.

 

Lõnga ladustamine

Hoolimata plastiku kvaliteedist kipub see ajaga ikka niiskust endasse koguma, mis tähendab, et lõnga satuvad veepiisad mis plahvatavad kui neid kuumutada keemistemperatuurini. Seetõttu on oluline teada, kuidas ja kui kaua on plastikut ladustatud. Üldine soovitus on hoida lõnga kindlasti kinnistes pakendites, päikse eest varjus, stabiilse temperatuuriga ja ajaliselt mitte rohkem kui aastast varu.

 

Lõnga tarnija valik

Toome välja mõned olulised kriteeriumid tarnija valikul:

  • Osta ainult lõnga mille diameeter on täpselt teada.
  • Osta ainult lõnga mille ümarus on ühtlane (tavaliselt see on koos lõnga diameetri täpsusega).
  • Osta ainult lõnga, mis on korrektselt pakitud.
  • Osta lõnga vaid tarnijalt, kel on 3D printimise kogemus. On edasimüüjaid, kes vaid vahendavad ja seetõttu ei oska alati parimat soovitada.

 

Head 3D-printimist!

 

Rainer Kivimäe

BALTAL meeskond

www.3dprinter.ee

www.3dprinting.ee