3D-printerite kasutamine koolides loob tugevama inseneride põlvkonna

18.08.2016

Baltal OÜ 3D-printimise eksperdi Rainer Kivimäe sõnul on oluline tähendus koolidel, kes on täna oma õppetöösse 3D-printerid kaasanud. "Sellel on oluline tähendus, kui soovime saada tugevat inseneride ja arendajate põlvkonda," ütleb ta.

Millist tulevikku 3D-tehnoloogial näete?

Kõigepealt tuleb siin suur kummardus teha Eesti koolidele, kes on 3D-printerid õppetöösse kaasanud. Sellel on oluline tähendus, kui me soovime saada tugevat inseneride ja arendajate põlvkonda. See on kogu mõttemaailma muutus, et meil on idee ja viis, kuidas see kohe tooteks saada, sellega mängida, katsetada. Nii saame juba noortele anda julgust arendada uusi põnevaid tooteid. Selle üle peaksime Eestis väga uhked olema.

Täna ei ole veel paljudel suurtel ettevõtetel 3D-printereid. Usume, et kolme kuni viie aasta plaanis tekib kolmandikus tootmisfirmadest soov kaasata ettevõtte protsessidesse mõni 3D-printer. Seda eriti toodete arenduste osas, kas osta 3D-printer või kasutada 3D-printimise teenust. Juba on tekkinud ettevõtteid, kes on orienteeritud näiteks ainult Eesti turule. Nad leiavad, et siin on kohapeal soodsam detaile 3D-printida, kui osta suured kogused näiteks Hiinast.

 

Milline on 3D suur pilt, peamised trendid?

Kindlasti on peamised trendid mugavus ja kiirus. Kuidas saada mugavamalt 3D-printida ja viia antud protsess kiiremaks. Siin on võtmeküsimus lõngadel. Meil võivad olla olemas head 3D-printerid, kuid siis on vaja ka head lõnga. Kui vaadata sortimente, siis on lisandumas kindlasti suure metallisisaldusega plastlõngasid, mis tänu oma soodsale hinnale pakub metalliprinteritele konkurentsivõimelist alternatiivi. Maailm on põnev ja muutub kiirelt.

Materjali valiku vähesus on teatavasti üks 3D-printimise nõrku kohti. Milliseid võimalusi lõngad kui tooraine 3D-printimisel pakkuda suudavad?

Tõsi, kvaliteetset 3D-printeri lõnga Eestis väga palju ei pakuta. Samas kvaliteetse 3D-prinditud detaili saamise eelduseks on sobiv ja kvaliteetse lõnga valik. Isegi öeldakse, et 3D-printeri lõng on kui veri inimesel – kes ikka tahaks endal kehva verd! Selleks, et masin töötaks hästi, peab kõik kvaliteetne olema.

3D-printeri lõngad on viimase kahe aasta jooksul teinud suure täiustuse sortimentide osas. Üldiselt on lõngade ABS ja PLA mahud 3D-printeri lõngade turust ca 60%. Samas on neid lõngu olnud võimalik saada juba aastaid. Tootjad eristuvadki väga suurelt lõngade mehaanilise kvaliteedi ja loomuliku keemilise koostise poolest (n-ö salajane retsept). Salajase retseptiga saavutatakse kasutamise lihtsus, et värvid oleks täpsed ja ei kaoks ajas ning lõngad oleksid vajadusel pehmemad jne.

Mida lõngadest täpsemalt teha saaks ja millises suunas lõngad kui tooraine areneb?

Lõngad jagunevad kahte peamisesse kategooriasse: ABS ja PLA. ABS on sobilik tööstuslike toodete jaoks. Tegelikult on valdavalt kasutusel PLA, lisaks on see väga sobiv näiteks toiduainetööstuses (näiteks FormFutura lõngadel on olemas vajalikud sertifikaadid, et neid toiduainetega kasutada) – toiduainete vormid, sööginõud, samuti meditsiin detailid jne.

Täna tehakse lõngadest väiksemal kujul Eesti siseturule mõeldud tooteid ja prototüüpe. Põnevad on näiteks puidu sisaldusega lõngad (kask, mänd) ja kulla värvi lõngad. Lõngad, mis suudavad temperatuurile värvi muuta. Lõngade sortiment on värvide osas nii laiaks läinud, et tihti on meil põhitooni osas pakkuda mitmeid sarnaseid toone.

 

Allikas: Tööstusuudised.ee