3D-Printeri lõng ehk filament

08.10.2014
3D-Printeri lõng ehk filament

Kaks kõige levinumat lõnga 3D-printeritele on ABS ja PLA. Hetkel on müügil olevad 3D-printerid peamiselt kahe lõnga läbimõõduga: 1,75mm ja 3mm. BALTAL Protobot i3 3D-printeris kasutatakse vaikimisi 3mm lõnga. Printerit on võimalik varustatud ka 1,75mm kuumapea hülsiga.

 

PLA (Poly-Lactic Acid) termoplast on toodetud taimsetest komponentidest. PLA on  pärit bioloogilistest ressurssidest ja on biolagunevad.

 

ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) on termoplast ja toodetud fossiilsetest kütustest. ABS ei ole biolagunev.

 

ABS ja PLA on erinevad löögitugevuse, tiheduse ja sulamistemperatuuri osas. Kindlasti on soovitav meeles pidada, et PLA on väiksema keskkonnamõjuga.

 

Lisaks on veel järgmisi lõngasid:

  • Flex – kummitaoline 3D-printeri lõng, mis võimaldab printida elastseid esemeid nagu näiteks kummist masinaosad, pehmed mänguasjad, muud kummist esemed. See pakub väga palju uusi võimalusi 3D-printerite kasutamisel.
  • Nailon lõngad – Kasutatakse kohtades, kus oluline pinna liimivus, vähendab vee imendumist, pritsmete vastupidavust.
  • Puidu lõng – saate välja printida tooteid, mis näivad ja lõhnavad nagu puid. Lõngas on 40 % taaskasutatud puitu ja ülejäänud siduv polümeer. Selline puidu-polümeeri lõng võimaldab printimist sarnaselt nagu ABS ja PLA, kuid annab välimuselt puidule identse ilme.
  • Liivakivi lõng – saate printida tooteid, mis näivad kui liivakivi. Lõng on freesitud kriidi ja polüestri segu.  Kombineerimise tulemusena saame ainulaadse segu kivi moodi, mis sobib hästi arhitektuursete ja maastike toodetega.
  • PET – Algselt värvitu ja kristallselge materjal. Iseloomult on see jäik, tugev ja löögikindel. Need omadused muudavad selle lõnga väga hästi kasutatavaks kergete toodetega.

Kliendid, kes kasutavad 3D-printereid ja vajavad lõngasid, on kindlasti kogenud et väga keeruline on leida korralikku korrektselt mõõtudes lõnga. Kehva kvaliteediga lõngad tekitavad kergelt 3D-printeris ummistusi, värvus ei ole õige, lõngad ei püsi alusel printimiseks jne. Meie poolt on testitud väga suur kogus erinevate tootjate lõngasid ja tänaseks saame julgelt öelda, et oleme saanud endale väga kvaliteetse toote klientidele pakkumiseks.

 

 

Head 3D-printimist!

 

Rainer Kivimäe

BALTAL meeskond

www.3dprinter.ee